Dvije hrvatske najveće rijeke dogovaraju sastanak. Mjesto je na krajnjem istoku Hrvatske u Baranji, tek 7 kilometara istočnije od Osijeka. Susret je buran i neizbježan. Korita dvaju rijeka prodiru jedno u drugo, rezultat je eksplozija čula i plavetnilo vode razliveno na 17.700 hetara zemlje i bujnog zelenog raslinja. Ovdje nastaje Kopački rit, močvarno područje i najstariji Park prirode u Hrvatskoj, utemeljen 1976. godine. Od 177 kilometara četvornih, 80 kilometara kvadratnih je specijalni zoološki rezervat, a Park je uvršten i na listu ornitološki značajnih područja.
Ovdje se gnijezdi oko 140 ptičjih vrsta, što je tek mali dio od 2000 bioloških vrsta koje su svoje stanište pronašle u Kopačkom ritu. Kopački rit je nezasitna igra dviju rijeka i nestašan hir prirode, mozaik sačinjen od fragmenata vode, šuma, jezera, tršća, zemlje i naplavina. Kopački rit nikada nije sasvim jednak sebi, mijenja se, otima i poziva na uvijek novo istraživanje meandričnih tokova, sprudova i obala. U parku se nalaze dva veća i značajnija jezera čije su površine jedine stalne i uvijek pod vodom. Sakadaš je najdublje i prodire do 7 metara u muljevito tlo Parka, a Kopačko jezero je s površinom od 220 hektara najveće.
Nekoliko stotina kilometara udaljene Alpe krivac su za poplavni val koji u proljeće donosi otopljeni snijeg u Baranju i pod čijim utjecajem čitav Kopački rit ostaje pod vodom. U prosjeku to traje oko mjesec dana, a čak 99 dana prosječno se voda zadržava na većem dijelu Parka. Vrhunac poplavnog vala je u travnju i svibnju, sve dok kolovoško sunce potpuno ne potjera nemirne vode iz rita.
Park prirode Kopački rit je najveća fluvijalno-močvarna nizina u Europi i bilo bi zbilja iscrpljujuće nabrajati sve biljne i životinjske vrste koje ga nastanjuju. Od ugroženih vrsta, ovdje ćemo susresti orla štekavca, stepskog sokola, crne rode, ali i bijele čaplje, divlje guske, srne i jelene, divlje svinje i mačke te druge životinje koje se ili razmnožavaju ovdje ili su se samo odmaraju u prolazu. Kopački rit je značajan i kao mrjestilište i prirodno gojilište riba od kojih je najviše šarana, somova i smuđa.
Zbog navedenog, ribolovci i drugi lovci, rado posjećuju Kopački rit i Baranju u kojoj se krije veliki turistički potencijal. Smještaj u privatnim apartmanima, sobama ili kućama za odmor u Osijeku i okolici, lako se može pretvoriti u safari, kako onaj Kopačkim ritom, tako i vinskim te pustolovnim putevima regije. Slavonija i Baranja, osim prirodnih neiskvarenih krajobraza, ima i bogatu kulturno-povijesnu baštinu. Na području Parka prirode se nalazi jedno od takvih zdanja, dvorac Tikveš iz 19. stoljeća, koji je služio kao lovno-rezidencijalni kompleks kralju Aleksandru i Titu.
Posjet Kopačkom ritu je moguće organizirati na više načina, a u ljepotama krajobraza se može uživati putujući, vlakom, kanuima, čamcima, pješice. Minimalno trajanje obilaska je 1 sat, a cijene paketa se kreću od 40 do 80 kuna, što je gotovo ništa u usporedbi s vrijednošću nezaboravnih sati provedenih u jednom od posljednjih rezervata na ovim područjima, nedotaknute prirode. Da biste se naži među 35.000 ljudi koji godišnje posjete Kopački rit, rezervirajte svoje vrijeme na brojeve telefona ++385 31 445 445; ++385 31 752 320; ++385 31 752 322 ili na prijemni.centar@pp-kopacki-rit.hr.